Bugün - 25 Şubat 2020 SalıKünyemiz
images/habersistemi_06.pngimages/habersistemi_07.png
 
Bitlis   3°°C
 
Van’da ‘Temel Eğitim İstişare Toplantısı’ yapıldıVan Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından ‘Temel Eğit..
Van Ekonomi Konseyinden ‘Vergi Terkini’ çalıştayıVan Ekonomi Konseyi tarafından ‘Vergi Terkini’ konulu bir &cced..
BEܒde ‘Fahrettin Paşa’ konulu panel

Dr.

Gündem Haberi - 11 Ocak 2018 Perşembe

(11:50)

Dr. Erdal Necip Yardım, Fahrettin Paşanın bir kahraman olduğunu belirterek, “Kendi iradeleriyle hareket edemeyen, kendilerini oraya getiren ve orada tutan güçlere diyet borçlarını ödeme amacı güden bu kişilerin konuyu tartışmaya açmalarının zamanlaması manidardır” dedi.

 

Bitlis Eren Üniversitesi (BEÜ) İktisadi İdari Bilimler Fakültesinin konferans salonunda “Tartışmaların Odağındaki Kahraman Fahrettin Paşa” konulu panel düzenlendi. Çok sayıda sivil toplum kuruluşu temsilcisi, bürokrat, akademisyen ve öğrencinin katıldığı panel, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Burada konuşan BEÜ Rektörü Prof. Dr. Erdal Necip Yardım, “Bir kahraman tartışılır mı? diyerek, Fahrettin Paşa’yı tartışmaya açanlara tepki gösterdi. Yardım, “Altı ay boyunca, İngilizlere ve İngilizlerin himayesindeki isyancılara karşı kahramanca, destansı bir mücadele ile Medine’yi savunan Fahrettin Paşa’yı tartışmaya açanlara yazıklar olsun. Hani bir laf vardır ya, ‘biz önce lafa bakarız; laf mı diye, sonra söyleyene bakarız adam mı’ diye, bizim nazarımızda söylenen laf değildir. Söyleyen de adam değildir. Kimden bahsettiğimizi iyi biliyorsunuz. Fahrettin Paşa bizim için bir kahramandır. Fahrettin Paşa, Peygamberimizin türbesini çiğnetmemiştir. Osmanlı hükümetinin bütün telkinlerine rağmen teslim olmamıştır. İngilizlerin tehditlerine aldırmamıştır. Ancak halifenin yazılı emriyle mücadelesi sona ermiştir. Bu tartışmayı açanlara bakmak lazım. Kendi iradeleriyle hareket edemeyen, kendilerini oraya getiren ve orada tutan güçlere diyet borçlarını ödeme amacı güden bu kişilerin konuyu tartışmaya açmalarının zamanlaması manidardır. Ancak bugün yapılan Fahrettin Paşa tartışması, bizlerin Fahrettin Paşa’yı daha yakından tanımasını ve daha çok sahiplenmesini sağlanmıştır. Çünkü Fahrettin Paşa sadece Medine’yi savunmakla kalmamış, aynı zamanda İslam aleminin izzet ve şerefini de korumuştur” diye konuştu.

 

Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Demirtaş’ın moderatörlüğündeki panelde Yrd. Doç. Dr. Fatih Gencer “Fahrettin Paşa ve Medine Müdafaası”, BEÜ Genel Sekreteri Okutman Muhammed Zahid Kuldaş "Fahrettin Paşa’nın İslam Dünyası Açısından Önemi" ve Yrd. Doç. Dr. Erdem Karaca ise “Küresel Güç Mücadelesi Bağlamında Kutsal Emanetler ve Fahrettin Paşa Meselesi” konularında birer konuşma yaptılar. Yoğun ilgi gören panelin sonunda Rektör Prof. Dr. Erdal Necip Yardım, protokol üyeleri ve dinleyiciler, panelde görev alan akademisyenlere teşekkür ederek tebriklerini ilettiler.


Kaynak / Editör: İHA - Ömer Arslan Okunma 15088

Bu habere hiç yorum yazılmamış, ilk yorumu siz yazın !


GündemHaberleri

Süphan dağına 15 temmuz zirve tırmanışı
Bitlis İHH’dan iftar programı
Bitlis’te 38 adet el bombası ele geçirildi
Tezgâhlarda ‘İnci Kefali’ bereketi
Mutki’de KÖYDES toplantısı
Adilcevaz’da yol yapım çalışması
Başkale'deki Vepsaş vezneleri çarşı merkezine taşındı
Kaymakam Özkan’dan Karakol ziyaretleri

Diğer Haberler

Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünden değerlendirme toplantısı
10 Nisan Polis Haftası
Güroymak’ta başarılı 80 öğrenciye bisiklet dağıtıldı
Kurumlar arası futbol turnuvası sona erdi
Uzmanlardan diyabetik retinopati uyarısı
Adilcevaz’da mezarlıklarda ot biçme çalışması
Bitlis protokolü Ahlat’ta ki iftarda buluştu
Tatvan’da sahte altın operasyonu: 3 gözaltı
BEܒde ‘Akademik Kurul’ toplantısıSağlık Yüksekokulunun 10 Ekim 1996 tarihinde Yüzüncü Yı..
En Çok Okunanlar

Namaz Vakitleri
Şehir
(Ankara)
İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı
05:2206:4312:3015:3518:0619:22

Günün Sözü


İnsan ebed için yaratılmıştır


(Bediüzzaman Said Nursi)


Arşiv Getir

Künyemiz Facebook FriendFeed Twitter MySpace 0,05Yazılım - Web Aksiyon