Bugün - 22 Ocak 2020 ÇarşambaKünyemiz
images/habersistemi_06.pngimages/habersistemi_07.png
 
Bitlis   -2°°C
 
Van’da ‘Temel Eğitim İstişare Toplantısı’ yapıldıVan Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından ‘Temel Eğit..
Van Ekonomi Konseyinden ‘Vergi Terkini’ çalıştayıVan Ekonomi Konseyi tarafından ‘Vergi Terkini’ konulu bir &cced..
BEܒnün DAKA destekli “Hızlı Okuma” projesi kabul edildi

Üniversitedeki 30 akademik ve idari personeli kapsayan proje ile anlayarak hızlı okumanın geliştirilmesi ve okuma hızının iki katına çıkarılması amaçlanıyor.

Gündem Haberi - 22 Ocak 2018 Pazartesi

(08:38)

Üniversitedeki 30 akademik ve idari personeli kapsayan proje ile anlayarak hızlı okumanın geliştirilmesi ve okuma hızının iki katına çıkarılması amaçlanıyor. DAKA tarafından kabul edilen “Hızlı Okuma” projesi ile ilgili bilgi veren BEÜ Hizan Meslek Yüksekokulu Öğretim Görevlisi Esra Dursun, “Proje ile görsel algılama kapasitesini yükseltmeyi, kelime hazinesini geliştirmeyi, eski okuma alışkanlıklardan kurtulmayı, konsantrasyonu arttırmayı, okuma sırasında iç sesi susturarak gözle okumayı sağlamayı, 5N 1K tekniğini okuma üzerinde uygulamayı, göz atma tekniğini geliştirmeyi, kitap ve bilimsel yayın okuma sayısını arttırmayı, beyin lobunun iki taraflı gelişimini sağlayarak kapasite artışına neden olmayı ve son olarak sütun tarama tekniğinin öğretilmesi bu sayede de anlayarak hızlı okumanın geliştirilmesi ve okuma hızının iki katına çıkarılmasını amaçlıyoruz” dedi.

 

Anlayarak hızlı okumanın önemi ve gerekliliği ile ilgili de bilgi veren Öğretim Görevlisi Esra Dursun, “Kitap okumanın gereğini bilen bir insan için, hızlı okumanın da neden gerekli olduğu bellidir. Çünkü kitap okuyan bir insan, sürekli bir şeyler öğrenme ve kendini geliştirmenin peşindedir. O, sürekli ve hızlı bir şekilde gerekli bilgilere ulaşmak ve kendini geliştirmek ister. Günümüz dünyasında bilim ve tekniğin hızla gelişmesi, insanların işlerini kolaylaştırıyor gibi görünse de çağımızın değişen şartları insanın üzerindeki yükü, yükün niteliğini değiştirerek artırmaktadır. Bundan dolayı da insan, az zamanda çok iş başarmak zorunda kalmaktadır. Okunması gereken yazıların çokluğu, zamanın azlığı insanları daha hızlı okuyabilmek için bilimsel araştırmalar yapmaya itmiştir. Okuma hızı, bilimsel yöntemle artırılabilir. Çünkü okuma hızı üzerinde çalışma yapılırsa elde edilecek bir beceridir. Hızlı okuma, sonradan kazanılan davranışlar arasında yer alır. Hızlı okuma kişilerin çabukluk, kavrama ve öğrenme yeteneklerini geliştirerek, daha önceki okuma süresine kıyasla, dakikada okudukları kelime sayısını ve anlama düzeylerini artırmaları demektir. Özellikle akademisyenlerin anlayarak hızlı okumaya ihtiyacı kurumsal gelişmişliğe katkı açısından diğer meslek gruplarından daha fazla olduğu için üniversite içerisinde bu eğitimin verilecek olması üniversitenin kalitesini bir üst düzeye çıkartacaktır. Bir ülkede üniversitelerin gelişmişlik düzeyi ne kadar artarsa bu gelişmişlik düzeyine bağlı olarak oradan mezun olan öğrencilerin kalifiyeliği o kadar artacaktır. Bir akademisyenin gerek bilimsel çalışmalarında gerek bir üst düzeye çıkabilmek için doktora ve tez çalışmalarında okumanın önemi ve zamandan sağlayacağı tasarruf asla göz ardı edilemeyecek bir gerçektir. Bu sebeple projemiz son derece önemli bir projedir. Bu vesile bu projenin hazırlanma aşamasında bizlerden hiçbir zaman desteklerini esirgemeyen başta Rektörümüz Erdal Necip Yardım’a ve üniversite yönetimimize, ayrıca DAKA Bitlis ve Van Proje Ofislerine katkılarından dolayı çok çok teşekkür ediyorum” diye konuştu.


Kaynak / Editör: İHA - Ömer Arslan Okunma 5899

Bu habere hiç yorum yazılmamış, ilk yorumu siz yazın !


GündemHaberleri

Ahlat bastonu ödülü layık görüldü
iha.com.tr » Yerel Haberler » Bitlis » Bitlis Valisi Ustaoğlu Ziyaretlere Devam Ediyor11 Temmuz 2017 21:10 Bitlis Valisi Ustaoğlu ziyaretlere devam ediyor
Alibeyoğlu’ndan köy ziyaretleri
Ahlat’ta Orhan Hakalmaz coşkusu
Ahlat’taki öğrenci servis şoförlerine bilgilendirildi
Güvenlik korucusu olmak için ter döktüler
Esnaftan öğrencileri ısıtan yardım
Tatvan’da kar yağışı

Diğer Haberler

İhtiyaç sahipleri için ’askıda giysi’
Güroymak’ta 3 manda yavrusu bataklıkta telef oldu
Bakan Eroğlu’ndan maden arama faaliyet ruhsatları için müjde
Beyaz Baston Görme Engelliler Haftası
Van’da PKK’ya ait silah ve mühimmat ele geçirildi
Van’da 630 mahalle yolu ulaşıma kapandı
Adilcevaz’da ‘ceviz hastalığı zararları’ eğitimi
Başbakan Yıldırım'dan, Rusya Büyükelçiliği'ne taziye ziyareti
BEܒde ‘Akademik Kurul’ toplantısıSağlık Yüksekokulunun 10 Ekim 1996 tarihinde Yüzüncü Yı..
En Çok Okunanlar

Namaz Vakitleri
Şehir
(Ankara)
İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı
05:5207:1812:2815:0517:2818:48

Günün Sözü


Zengin, çok mala sahip olana denmez, zengin kalbi olana denir.


(Hz. Muhammed)


Arşiv Getir

Künyemiz Facebook FriendFeed Twitter MySpace 0,06Yazılım - Web Aksiyon